Menu

Primaświat

Zapraszamy do zdrowego świata Primaviki!

Królowa wszystkich kasz

data: 15 września 2013

Zapewne w życiu jadłeś różne kasze. Manną, gryczaną, jęczmienną czy kukurydzianą…  Być może na myśl o nich przypomina Ci się beztroskie dzieciństwo, a być może dostajesz gęsiej skórki. A jakie uczucie towarzyszy Ci na myśl o kaszy jaglanej? Czy znasz jej smak i wiesz jak bardzo jest wartościowa? Czy wiesz dlaczego zwie się królową wszystkich kasz? Czy te drobne, niepozorne, żółte ziarenka zasługują na takie miano? Przekonajmy się wspólnie.

Kasza jaglana jest lekkostrawna, odżywcza i doskonale nadaje się dla dorosłych, i dla dzieci. Nie powoduje wzdęć ani fermentacji w żołądku. Jako jedyna z kasz ma działanie zasadotwórcze, co jest ogromnie ważne dla naszego zakwaszonego organizmu. Zawiera, rzadko występującą w pożywieniu, krzemionkę, która ma korzystny wpływ na nasze stawy. Bierze również udział w mineralizacji kości, zapobiega ich odwapnianiu i przyspiesza regenerację po urazach. Wpływa także na zdrowy wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. I ponieważ obfituje w witaminy z grupy B (B1, B2, B6), w witaminę E oraz lecytynę  poprawia pamięć i koncentrację. A co najważniejsze, zapobiega powstawaniu raka, gdyż zawiera antyoksydanty oraz niezwykle cenne dla człowieka: magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo. Ponadto kasza jaglana świetnie usuwa gromadzące się w organizmie toksyny, dlatego jest doskonałym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. A w dobie coraz częstszych zachorowań na celiakię niezwykle istotny jest fakt,  że jest to kasza bezglutenowa, może więc być spożywana przez osoby uczulone na gluten. Że jest idealna dla małych dzieci, nie trzeba chyba dodawać.

 Możemy ją jeść na śniadanie, gotując na słodko z bakaliami i cynamonem, na obiad w zupach, zapiekankach, kotletach lub w zastępstwie ziemniaków albo na kolację z koktajlem owocowym lub owocami.

Czy zatem owe drobne, niepozorne, żółte ziarenka zasługują na miano królowej wszystkich kasz? Myślę, że teraz nie ma już żadnych wątpliwości.

Kasza jaglana gości na naszych stołach zdecydowanie za rzadko! Zaprośmy więc królową wszystkich kasz na nasz stół i urządźmy z nią prawdziwie królewską ucztę.

Share This