Menu

Primaświat

Zapraszamy do zdrowego świata Primaviki!

Obudź w sobie świadomość

data: 22 lipca 2016

Funkcjonalność domeną codzienności

Czy w tym momencie potrafiłbyś wymienić wszystkie najmodniejsze trendy żywieniowe w Polsce? Ocenić, który z nich jest korzystny dla zdrowia? Dobry dla Twojego organizmu? To trudne. Tak podstawowa kwestia jaką jest odżywianie organizmu stała się naszym utrapieniem. Często gubimy się w gąszczu informacji i zagubieni rozkładamy ręce otwierając codziennie lodówkę.

Jednym służy spożywanie mięsa, inni wolą albo muszą z niego zrezygnować. Każdy z nas jest osobną jednostką. My bierzemy pod swoje skrzydła ludzi, którzy chcą dostarczyć swojemu organizmowi dostateczną ilość tłuszczy i pełnowartościowego białka bez podaży produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie dbamy o jakość surowców oraz ograniczenie spożycia kwasu fitynowego i lektyn, które ograniczają wchłanianie substancji odżywczych i podrażniają przewód pokarmowy.

Żyjemy szybko, jemy szybko. Jak więc pogodzić obecny tryb życia z odżywianiem służącym zdrowiu? Na półkach supermarketów znajdziemy mnóstwo modnych produktów wege, które tak naprawdę możemy nazwać zwykłymi fast-foodami. Pamiętajcie, że zakupy należy robić bardzo uważnie i wybierać produkty dobrej jakości, niekoniecznie droższe. Kolejną kwestią jest uciekanie od konkretnych posiłków i zapychanie się przekąskami: tu batonik, tu amarantusowe ciasteczko albo jabłuszko… 3-4 konkretne posiłki w ciągu dnia to podstawa. Jeśli to zaniedbamy – problemy z gospodarką glukozowo-insulinową murowane; jej równowaga to podstawa zachowania szczupłej sylwetki.

Zawsze zachęcam podopiecznych do przygotowywania posiłków w domu. Wtedy wiesz (mniej więcej) co jest w środku, nie narażasz się na podaż ulepszaczy smaku i  unikasz substancji silnie alergizujących. Jednak w dzisiejszej erze zawsze i każdemu (!) przydarzy się sytuacja nagła, kiedy w ciągu 15 minut będzie musiał przygotować i zjeść obiad. I co wtedy? Pizza, zaklejające buzię kluski? O nie, nie pozwolę. Jest na rynku kilka propozycji godnych Twoich jelit. Primavika posiada kilka obiadowych alternatyw na szybko: pulpeciki, fasolki czy cieciorki w pomidorowej omaście albo zacnie brzmiący Strogonow. Wrzucasz do garnka, podgotowujesz i voila. Moim faworytem są pulpeciki w sosie pomidorowym: skład na piątkę, smak na szóstkę, funkcjonalność – dyszka. Jeśli mogę sobie pozwolić a kolejne 15 minut obiadowej krzątaniny gotuję do nich kaszę jaglaną i przygotowuję sałatkę. Polecam!

Dorota Silarska, Dietetyk kliniczny i sportowy, ambasador marki Primavika

www.dorotasilarska.pl

Share This